kaip pradeti freelancinti

Vos pradėjusi viešai kalbėti ir dalintis darbo sau užkulisiais, sulaukiau nemažai jūsų klausimų, iš kurių pagrindinis buvo “kaip man pradėti freelancint? ”. Iš tiesų, nemanau, kad yra viena tiesa arba sėkmės forumulė, kuri suveiks 100% kiekvienam žmogui.

Pavyzdžiui, pradėdama dirbti sau aš net nežinojau, kad tai vadinama “freelancinimu” – tiesiog dariau, kaip man atrodė tinkama, o tik laikui bėgant supratau, kad daug ką jau iš savęs buvau dariusi „pagal taisykles”, o kai kur ir nuklydau į lankas. Kitas variantas yra kai žmogus perskaito visas “kaip pradėti dirbti sau” taisykles, bet taip ir nežengia to pirmojo mažo žingsnelio naujos karjeros link. 

Taisyklės niekada nepradės veiklos už jus pačius, kad ir kokios teisingos jos bebūtų.

Todėl šiame tekste noriu tave supažindinti su vos keliais pagrindiniais žingsniais, kuriuos jau dabar gali žengti tam, kad pradėtum darbo sau karjerą. Tarp jų palikau daug erdvės tavo asmeninei kelionei iki kol atrasi, kas tau tinka, priimtina, ką norėtum daryti kitaip. Šie žingsniai – tik mano asmeninė patirtis, kuri gali tapti puikiu kelrodžiu tavo asmeninėje darbo sau kelionėje. Kaip tu tuo pasinaudosi (ir ar pasinaudosi) priklauso nuo tavęs paties.

Pradėkim!

1. Rask savo sritį

Svarbu išsigryninti sritį, kurioje norėtum teikti paslaugas. Tai gali būti bene bet kas – tekstų rašymas, fotografija, video montavimas, dizainas, programavimas, elektroninių produktų kūrimas, maketavimas, piešimas, net saldumynų gamyba, ir daug kitų. Jeigu nežinai, ką norėtum veikti, arba jauti, kad nei vienoje iš sričių neturi pakankamai žinių ar patirties, pasibandyk kelias sritis iki kol atrasi, kurioje norėtum gilininti žinias labiausiai. 

Kaip pasibandyti? Pažiūrėk mokymus, pasiskaityk interviu su tos srities žmonėmis, suprask, su kokiais iššūkiais ir džiaugsmais jie susiduria, arba tiesiog pradėk ir žiūrėk, kaip gaunasi. Sritį pakreipti į kitą pusę galėsi bet kada. 

 

2. Įgauk būtinųjų žinių savo srityje

Nebūtina išmanyti visko, kad galėtum pradėti teikti paslaugas – tačiau turėti žinių ir bent truputį patirties, mano manymu, yra būtina. Pradėk domėtis savo pasirinkta sritimi, nuolat gilink žinias, plėsk suvokimą.

Prisimenu, kad pačioje pradžioje, prieš pradėdama dirbti laisvai samdoma skaitmeninės reklamos specialiste, aš peržiūrėjau bene visus Skillshare ir Udemy mokymus šioje srityje, nuolat skaičiau įvairiausius ekspertų tinklaraščius, eidama gatve arba vairuodama klausiau tos srities tinklalaidžių (podcastų), iš bibliotekos namo nešdavausi klasikinio marketingo knygas ir daug daug skaičiau, konspektavau, kol jaučiausi susigaudanti tendencijose bei kaip kas toje srityje veikia. Aš apsupau save informacija, kurį laiką vien ja kvėpavau ir labai daug jos absorbavau. 

kaip pradėti freelancinti

Tačiau čia svarbu nepersistengti ir nesistengti sužinoti visko. Tau reikia tik tiek, kad susigaudytum, bet ne taptum tos srities aukščiausio lygio konsultantu. Abu žinom, kad stadija „dabar jau žinau viską” niekada taip ir neateina.

 

3. Įgyk patirties

Lygiagrečiai prie nuolatinio domėjimosi, svarbu tas įgaunamas žinias pamėginti bent jau pasimuliuoti praktiškai. Žinoma, kai kuriose srityse darbą su klientu simuliuoti lengviau nei kitose, bet pasitelkus vaizduotę, išeičių visada galima rasti. 

Pavyzdžiui, jeigu norite tapti grafikos dizaineriu, pabandykite ne tik pereiti namukų piešimo Adobe Illustrator’iumi kursus, bet ir pabandykite kokiai nors kompanijai vien iš jos aprašymo sukurti logotipą. 

Jeigu norite profesionaliai fotografuoti produktus, praleiskite ne vieną valandą žaizdami su apšvietimu, kameros nustatymais, fotošopu. 

Jeigu norite išmokti dirbti su Facebook ar Google reklama, teks išleisti pinigus reklamai ir pabandyti kažką pareklamuoti (pavyzdžiui aš mokiausi reklamos reklamuodama savo pačios kurtas apyrankes ir  vaikino pardavinėjamus stikliukus mobiliesiems telefonams). Kai leidi savo paties pinigus, žmogus mokaisi žaibiškai 😀

 

4. Susikurk portfolio 

Iš viso to, ką sukursi mokymosi tikslais, atsirink geriausius darbus ir pradėk kaupti savo portfolio – tai panašu į CV, tik čia tave pristato tavo darbų pavyzdžiai.

Pavyzdžiui, jeigu nori tapti fotografu, tavo portfolio bus geriausios tavo darytos nuotraukos. Jeigu reklamos specialistu – geriausios reklamos ir, idealiu atveju, geriausi tų reklamų rezultatai. Jeigu tekstų rašytoju – tavo geriausių tekstų rinkinys.

Tavo darbų (ir rezultatų) rinkinys bus labai įdomus būsimiems klientams. Jis atspindės, ką gali pasiūlyti, koks tavo stilius, braižas, kokio galutinio rezutato galima iš tavęs tikėtis. Dažnu atveju, būtent portfolio ir apsprendžia, ar klientas pokalbį tęs su tavimi, ar su tavo konkurentu.

 

5. Leisk žmonėms žinoti, ką veiki

Pradėk kalbėti apie save draugams, pažįstamiems, dalinkis savo veikla socialiniuose tinkluose, per giminės susibūrimus ir draugų susitikimus paaiškink, kuo užsiėmi ir kas gali į tave kreiptis. Kai kažkam iš šio plataus tavo pažįstamų rato (ar jų draugams) prireiks paslaugos, daugelis nė nemirktelėję parekomenduos tave, nes:

1) tavimi jau pasitiki, nes tave pažįsta
2) žino, kad tu būtent tuo ir užsiėmi.

Būtent pažįstami žmonės ir ankstesnės pažintys man atnešė labai daug klientų, kurie rekomendavo mane savo pažįstamiems, o šie – savo. 

 

Taip pat, nepamiršk atsinaujinti informacijos Facebook ir, idealiu atveju, Linkedin platformose – Facebookas puikiai pasitarnaus draugų ir pažįstamų atveju, kurie užeis į tavo profilį pasidomėti, ką tu veiki, o Linkedin gali tapti labai svarbiu kanalu, jungiančiu tave ne tik su Lietuvos darbo rinka, bet ir su tarptautiniais pasiūlymais. Jeigu nematai savęs kaip aktyvaus Linkedin nario, tai būtų naudinga turėti bent jau aiškiai sutvarkytą, tave kaip toje srityje dirbantį specialistą, atspindintį profilį.

 

6. Pradėk dirbti su pirmuoju klientu 

Smagiausia dalis! 

Pradėkim nuo to, kur ieškoti tavo pirmojo kliento (jeigu iki šiol dar neteko pagelbėti kokiam pažįstamui). Visų pirma siūlyčiau prisijungti prie freelancerių grupių Facebooke – Freelancerių darbo pasiūlymai, Freelancerių darbo pasiūlymai – Siūlyk / Ieškok, Freelancerių ✅ darbo pasiūlymai ir užsakymai. Šiose grupėse dažnai paskelbia įrašus žmonės bei įmonės, ieškantys tam tikros paslaugos, o susidomėję freelanceriai atsako toms įmonėms komentaruose arba rašo tiesiogiai privačia žinute. Kitas variantas –  patys freelanceriai pasiskelbia, kokią paslaugą jie siūlo, ir taip jiems parašo patys klientai. Tai – grupės, apjungiančios šias dvi puses. 

Didžiausias minusas yra tas, kad kas pirmiau atsiliepia į pasiūlymą, tas dažniausiai ir gauna užsakymą. Šis procesas gali tikrai išvarginti, todėl aš rinkausi antrąjį variantą. Aš pasiskelbiau apie savo paslaugas, o man susidomėję žmonės parašė patys ir mes tęsėme bendravimą privačiai (įdomu tai, kad iš šioje grupėje atsiradusių klientų, su vienu iš jų bendradarbiaujame iki šiol).

 

Kur dar ieškoti klientų?

Siūlau neapsiriboti tik vienu klientų paieškos šaltiniu. Labai siūlau prisijungti ir į su tavo sritimi susijusias grupes, priklausomai, kokias paslaugas teiksi. 

Pavyzdžiui aš esu tiek ir testų rašytojų grupėje, tiek ir marketingo grupėje. Tokių grupių privalumas yra ne tik laiks nuo laiko pasirodantys būtent tavo srities darbo pasiūlymai, bet ir tiesioginė prieiga prie savo srities bendruomenės, kurios gali klausti klausimų, padiskutuoti apie tendencijas, technines problemas ir pan. 

Paskutinis patarimas, kur siūlyčiau prisijungti jau turint sukauptą pradinį portfolio, yra Paslaugos.lt portalas. Ten galima užsiregistruoti kaip konkrečios paslaugos tiekėjas bei būti randamu, kai kažkas tos paslaugos ieško. Vienintelis šios platfromos trūkumas yra mokestis. 

Visgi tvarkingai, pagal jų reikalavimus susitvarkius profilį ir pridėjus kontaktinius duomenis – telefoną ir el. paštą – po pirmo mokėjimo mėnesio jūsų skelbimą sistema paskelbs nemokamai ir jūs vis tiek būsite matomi, o žmonės galės jums skambinti ir rašyti. 

 

O kas toliau?

O toliau seka darbas su klientais, sąskaitų išrašymas, pinigų gavimas, pripratimas prie kiek kitokio darbo pobūdžio, mėgavimasis jums priklausančiu laiko planavimu, sau tinkančios darbo ir poilsio sistemos atradimas ir daug daugiau.

Apie visa tai kalbėsiu ateityje ir tikiu, kad tai padės tau įprasminti savo veiklą ir pradėti drąsiai siekti vis aukštesnių tikslų. Nes juk galų gale, kartais pinigus norisi uždirbti sau, o ne tik kitiems. Ar sutinki?

Parašykite komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment