kaip išsikelti tikslus

Ar ir jums rugsėjis yra naujų pradžių, sugrįžimo į darbus mėnuo (nors galbūt jau ir taip dirbote visą vasarą)? Ar ir jums atėjus rudeniui norisi patobulėti, suimti gyvenimą į savo rankas ir pradėti sąmoningai kurtis geresnį rytojų? 

Jeigu taip, aš jumis be galo žaviuosi! Ir aš to noriu! 

O net jeigu ir ne, tai vien tai, kad paspaudėte ant šio teksto, jau byloja, kad kažkur giliai visai norėtumėte taip jaustis – o tai jau didžiulis, pagirtinas žingsnis į priekį!

Tačiau kad ir kaip stipriai norėdavote, dažnu atveju tie norai ir liekdavo norais? O tikslus įdėdavote į kategoriją “ai, kada nors vėliau”? Visiškai jus suprantu.

Aš ilgą laiką visus savo siekius, norus ir tikslus laikydavau savo galvoje pamąstymų pavidalu: “visai nieko butų pabandyti kokią naują sporto šaką”, “gal visai įdomu būtų pasidomėti stoikų filosofija”. Tik va bėda, kad jie dažniausiu atveju ten ir likdavo. Galvoje. 

 

Šis tinklaraštis taip ir nebūtų pasirodęs, jei ir toliau būtų gyvenęs mano galvoje

Kai mane aplankydavo mintys apie asmeninį tinklaraštį, aš labai išsigąsdavau – mintyse jis atrodė per daug baugus, neįgyvendinamas, nežinojau kuo ko pradėti – todėl ir nusprendžiau palikti jį mintyse, kur jis saugiai galėjo vegetuoti. 

Tada, kai mane pačią užkniso tokia mano vidinė nepagarba tikslui, kuris panorus tuoj pat galėtų virsti realybe, ėmiau ir susidariau aiškų tikslo išpildymo planą. Ir nepraėjus nei mėnesiui – nuo birželio 5d. iki liepos 1d. – ėmiau ir įgyvendinau šį tikslą.

Dabar jūs žvelgiate į kūrinį, kuris ilgą laiką gyvavo minties “būtų fainai” pavidalu.

Užteko pusvalandžio laiko prisėdimo su rašikliu rankoje, iki kol jam buvo leista transformuotis į apčiuopiamą, įgyvendinamą tikslą. 

Tad kas šiuo metu yra jūsų “būtų fainai”?

(Jeigu iš tiesų labai sunku išgirsti, ko jums norisi arba žinote labai abstrakčiai, jums galėtų padėti ankstesnis “Kaip atrasti, ką veikti gyvenime?” tekstas.)

Kaip išsikelti konkretų tikslą?

Tikslai gali būti ir dideli, ir labai maži. Pavyzdžiui, aš rugsėjo mėnesiui turiu tikslą tiek ir sportuoti bent 2 kartus per savaitę, tiek ir paleisti naujienlaiškį, kad galėtume dar glaudžiau bendrauti. 

Būtų fainai…” yra pradinis atspirties taškas, bet dažniausiai dar ne visai konkretus, kad būtų lengva jo siekti. Pavyzdžiui, apsibrėždami savo tikslą kaip “būtų visai nieko geriau uždirbt” nepasakote sau nei kokia pinigų suma yra tas “geriau”, nei kaip to galite pasiekti. Jeigu jūsų tikslas yra “patobulėti”, tai ar po dešimties minučių protinga Facebooke perskaityta mintis jau skaitysis, kaip jus patobulinusi, ar jums reikia, pavyzdžiui, patobulėti anglų kalboje iš B1 lygio į C1?

Ką daryti? Sukonkretinkite savąjį tikslą taip, kad jo nebebūtų galima blogai interpretuoti bei kuriam įvykus, tikrai žinotumėte, kad jį jau pasiekėte.

Imkime manąjį pavyzdį – 2020 m. liepos 1d. paleisiu asmeninį tinklaraštį, kuriame dalinsiuosi patirtimi apie darbą sau, psichologinę sveikatą ir finansus

Tačiau vien konkretaus įsivardinimo dažnu atveju neužtenka.

Kaip padėti sau siekti tikslų?

Jeigu būčiau tik pasakiusi sau, kad liepą turiu paleisti svetainę ir tai būtų viskas, ką aš dėl šio tikslo būčiau oadariusi, turbūt toji idėja mane kaip mat išgąsdintų, tikslo mastas mane demotyvuotų ir aš taip ir nepradėčiau nieko daryti, nes paprasčiausiai nežinočiau, nuo ko pradėti. Turėjau sau padėti.

Tikslo išskaidymas į žingsnelius

Išsiskaidžiau tikslą į mažesnius žingsnelius:

  1. Išsigryninti savo misiją,
  2. Sugalvoti svetainės pavadinimą,
  3. Išsirinkti svetainės talpinimo paslaugos tiekėją, 
  4. Išsirinkti svetainės dizaino temą,
  5. Išsirinkti svetainės šriftą,
  6. Sukurti tekstą “Apie mane”,
  7. Sukurti pirmus tris įrašus,
  8. Pasidaryti nuotraukas,
  9. Užpildyti “Kontaktai” puslapį,
  10. Įrašyti “Google Seach Console”,
  11. Įrašyti “Google Analytics”,
  12. Atsinaujinti Instagram paskyrą,
  13. Apgalvoti socialinių tinklų turinio idėjas,
  14. Peržiūrėti svetainės/tekstų klaidas, suredaguoti viską.

P.S. tai yra būtent tie žingsniai, kuriuos užsirašiau sau 2020 m. birželio 5 d., nusprendusi įgyvendinti tinklaraščio sumanymą.

Kiekvienas žingsnis, žvelgiant atskirai, atrodė tikrai lengvai įgyvendinamas lyginant su užmoju už mėnesio turėti asmeninį tinklaraštį. 

Ką daryti? Bet kokį didelį sumanymą, didelę idėją, ar šiuo atveju, tikslą, išsiskaidykite į kiek įmanoma mažesnius žingsnelius. 

 

Termino nusistatymas kiekvienam žingsniui

Vėliau kiekvieną žingsnelį įsirašiau į darbo kalendrorių tarp kitų dienos darbų. Savęs neapkraudavau, tad įsirašydavau po vieną užduotį vienai dienai. Tokiu būdu ilgai nemąsčiusi atlikau tas užduotis tarsi tai būtų dar vienas, įprastas dienos darbas. 

Ką daryti? Įsirašykite kiekvieną žingsnį į savo kalendorių, užrašinę ar užsistatykite kaip priminimus telefone.

 

Leisti sau kasdien pastebėti tikslą

Pasirūpinkite, kad niekada nepamirštumėte galutinio tikslo, dėl ko jūs stengiatės. Kartais, ne itin malonias užduotis atlikti man padeda būtent galutinis tikslas, jis motyvuoja ir įkvepia.

Ką daryti? Užsirašykite aiškiai suformuoluotą tikslą ant lapelio ir prisiklijuokite jį ant užrašų knygutės. Užrašykite tikslą per “Paint” programėlę ir užsidėkite jį kaip kompiuterio darbalaukio foną. Užsiraškite jį kaip telefono ekrano nuotrauką. Tegul jis visada primena jums apie save. 

Man tokie priminimai labai suveikia, jaučiuosi atsakinga prieš tuos visur mane stebinčius užrašus, todėl imu ir darau – vieną užduotėlę šiandien, kitą rytoj ir žiūriu, kad jau ir tinklaraštį paleidau!

 

Na, o jeigu sunkiai sekasi išskaidyti tikslą į smulkesnes dalis, visuomet galite pasidalinti juo komentaruose ir pasistengsiu jums padėti! 

Parašykite komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment